Gabiony nebo také gabionové ploty slouží ke zpevnění svahu proti sesuvu nebo jako obyčejný plot, zástěna nebo zeď a obložení. Tak jako tak, může jít a také jde o estetický prvek k Vašemu domu. Gabionové ploty jsou pro mnohé z lidí zřejmě neznámé slovo. Opak je ale pravdou. Jde o drátěnou konstrukci, vyplněnou nejčastěji lomovým nebo přírodním kamenem, které můžete vidět u obchodních domů, v parcích nebo u cyklostezek nebo silnic. Konstrukce jsou tvořeny z gabionových sítí, jsou vyráběny z ocelových drátů s povrchovou úpravou zinku a hliníku. Jejich životnost je neuvěřitelná, vydří v závislosti na agresivitě prostředí v rozmezí 60 – 80 let.

Jaké jsou ale výhody gabionových plotů?

Pro většinu zákazníků při rozhodování o koupi má vliv cena. U gabionů je cena nižší v porovnání s klasickými konstrukcemi. Ve většině případů není nutné realizovat železobetonové základy. Gabiony jsou i velmi bezúdržbové (nemusejí se pravidelně natírat). Jde o přírodní drenáž, kdy propouštějí a absorbují energii vody a díky tomu tak snižují tlak na opěrnou stěnu).

Gabiony jsou prakticky nenáchylné na poškození mrazem, jsou pružné a díky tomu tak nedochází k propadu podloží. Jsou nenáročné a jednoduché na realizaci, která trvá velmi krátkou dobu a lze je rozšířit a napojit na další zbylé části. Lze je realizovat i v zimě nebo za zhoršených přírodních podmínek. Vytváří přírodní dojem a moderní vzhled.