Rozhodli jste se pro rekonstruování jedné z nejdůležitějších místností vaší domácnosti? Plánujete kompletní přestavbu nebo ‘’pouze’’ výměnu sanitární keramiky?

Koupelna patří mezi provozně nejvytíženější části domova, je tedy jisté, že právě díky tomu přichází rychlejší opotřebení a nutnost údržby. Chcete-li se pustit do rekonstruování koupelny, je třeba si promyslet několik důležitých věcí.

Rady, jak na rekonstrukci koupelny?

 

Dispozice

Samozřejmě, že je důležité vědět, jak velký prostor se bude rekonstruovat a podle toho rozhodnout rozvržení koupelny. Chcete mít vše v jedné místnosti nebo oddělenou toaletu? Spojením získáte vzdušnější místnost, ovšem za předpokladu sníženého soukromí.

Dalším krokem je promyslení veškerých prvků koupelny. Začněte s rozvody elektřiny, zásuvky jsou důležité kvůli pračce, sušičce na prádlo, ale také fénu a dalším spotřebičům, jenž běžně používáte.

I když se osvětlení do koupelny instaluje jako jedna z posledních věcí, je třeba myslet na zásuvky a vypínače už při návrhu projektu. Mimo centrálního osvětlení nezapomeňte na doplňkové světlo nad zrcadlem. S vlhkostí v koupelně pak pomůže ventilátor, nejlépe se zpětnou klapkou proti chladu a prachu z venku.

 

Vana nebo sprchový kout

Volba vany vyžaduje rozhodnutí pro vanu s čelem či podezdívkou v levé nebo pravé variantě. Také materiál vany zvažte, možností je plech a akrylát. Od toho se pak odvíjí tvar vany, klasický či rohový. Bude-li ve vaší koupelně pouze vana, doplňte jí o sprchový závěs, pro pohodlnější i intimnější sprchování. Nábytek do koupelen vybírejte vždy s rozmyslem a nechte si poradit u odborníků.

V případě sprchového koutu je taktéž třeba vybrat správné rozměry i tvarové provedení. Starší členové domácnosti ocení bezbariérový, děti zase sprchu s hlubší vaničkou a v nabídce jsou i sprchové kouty zvýšené. Do sprchy je třeba vybrat i i sprchovou hlavici, kde si lze lze navolit teplotu vody nebo tlak vody – zejména kvůli dětem a zvýšení relaxace.

 

Obklady

Závěrem rekonstrukce je volba obkladů do koupelny. Ty by měly ladit s výraznými prvky této místnosti, tedy s barvou stěn, okny, dveřmi, sanitární keramikou apod. Malé koupelny lze opticky zvětšit velkoformátovými obklady světlejší barvy. Na výsledku se podepíše i způsob pokládky, možností je svislá či aktuálně oblíbená diagonální. Mezi trendy patří i šachovnice a mozaika.