Snít o tom, že by člověk mohl mít doma saunu, bylo ještě nedávno luxusem, na který si troufnul jen málokdo. Dnes je ale tata přepychová možnost dostupná pro každého, kdo po ní zatouží. Vlastnictví finské sauny je na dosah. Proč tedy tuto možnost nezvážit? Z jakých saun je možné si vybírat a jaké jsou nejnutnější doplňky?

Proč si pořídit domů saunu

Finské sauny mají nespočet výhod, které vskutku dokáží zvýšit kvalitu života. Nejdůležitější z nich je posílení obranyschopnosti organismu, které přichází díky pravidelnému otužování. Všechny severské národy již dávno vědí a praktikují pravidelné saunování, díky čemuž dokáží překonat i tuhé severské zimy. Dalším pozitivním vlivem vysokých teplot na lidské tělo je podpora funkce potních a mazových žláz, čímž se z těla snáze odplavují toxiny a zlepšuje se funkce a kvalita pokožky a vlasů. Díky vlastnictví a využívání finské sauny se tak budete okamžitě cítit a i vypadat mnohem lépe.

Jaké sauny existují

Na trhu existuje bezpočet variant. Nejdůležitější je zvolit mezi klasickou saunou a tzv. infrasaunou. Tradiční finské sauny mají topidla, která dokáží zvýšit teplotu vzduchu až ke 90°C. Tyto sauny zvláště v jejich suché podobě mohou být nepříjemné či nebezpečné pro starší osoby a malé děti. To se dá napravit buď generátorem par či horkými kameny, které zvýší vlhkost vzduchu, anebo je možné zvolit kombinovanou saunu, která k vyhřívání používá i infrapanely a dokáže tak tělo prohřát i za mnohem nižší teploty. Tyto sauny jsou pak vhodné i pro lidi s kardiovaskulárními problémy. Dále si také můžete vybrat mezi saunou venkovní či vnitřní a můžete si zvolit i dřevo, které vám bude nejlépe vyhovovat. Finské sauny jsou tak opravdu plně personalizované.
Finska sauna

Finska sauna

Co je dále k sauně ještě potřeba

Doplňků k saunám je mnoho a záleží jen na vás, jakým způsobem si chcete saunování užít. Můžete využít již zmíněný generátor vodních par či horké kameny a k nim stylové vědro a naběračku na vodu. Poléváním kamenů také účinně zvýšíte vlhkost finské sauny. Ideálním doplňkem jsou pak aromatické oleje, které při troše znalosti aromaterapie mohou pomoci s mnohými potížemi od fyzických až po stres, strach či úzkosti.