obecneuvod

Bytová jádra byla velmi populární především mezi lety 1958 – 1990, kdy se předem připravené celky koupelny a toalety montovaly do bytových jednotek v panelových domech. Bytová jádra se vyráběla mimo bytové jednotky, díky čemuž bylo možné výrazně urychlit celý proces budování nových bytů. Dle dostupných informací bylo v České republice ve zmíněných letech vystavěno cca 1,18 milionu bytových jader.

Typy bytových jaderobecne1

Bytová jádra se vyráběla ve dvou variantách, kdy nejpoužívanější variantou (až 95% případů) byly polystyrenové desky zasazené v dřevěném rámu a překryté umakartem (papír tvrzený umělou pryskyřicí). Podlaha byla sestavena z dřevotřískových desek potažených PVC. Zmíněný typ jader byl nejčastěji označován kombinací písmena B, pomlčky a čísla. Druhým typem jader používaným ve zbylých případech byla jádra železobetonová, která disponovala vysokou odolností a životností. Nevýhodou však byla vysoká hmotnost a s tím spojená náročnější manipulace a instalace. Dle označení je možné rozlišit, zda byla jádra sestavena jako monoblok (montovala se do bytu vcelku) nebo jako stavebnice (montovala se po částech).

 

obecne2Důvody pro rekonstrukci jádra

Pokud umakartové bytové jádro vlastníte, jistě znáte jeho hlavní nevýhody, mezi které patří především poměrně častý výskyt plísní a to jak na zdech, tak na podhledech. Umakartová bytová jádra působí příliš jednotvárně a postupem času se navíc mohou začít prohýbat. Díky rekonstrukci lze dosáhnout zcela nového vzhledu jádra, který si můžete nechat navrhnout od specializované firmy. Rekonstrukce navíc velmi výrazně přispěje ke zlepšení hygienických podmínek v koupelně a nastávají rovněž nové možnosti v manipulaci s prostorem. Pokud to bytové jádro dovoluje, koupelnu lze spojit s toaletou či mírně vysunout do předsíně, čímž lze snadno získat prostor navíc. Nové bytové jádro navíc výrazně zvýší zvukovou izolaci.

 

Rekonstrukci jádra nechte na profesionálech

Aby stavební úprava stávajícího bytového jádra byla provedena profesionálně, je vhodné využít specializovaných firem, které se zabývají výhradně těmito typy rekonstrukcí a disponují určitou historií. V ideálním případě budou jednotlivé etapy rekonstrukce prováděny osobami, které rozumí právě dané činnosti. Ve finále tak vznikne jednotný celek, kdy na každé etapě pracovali profesionálové z oboru. Provedení kompletní rekonstrukce jedním člověkem zcela jistě nebude mít ideální efekt v podobě vysoké kvality práce.