Konstrukce bytového jádra zásadně ovlivňuje možnosti jeho dispozičních změn. Vždy je nutné nejdříve zjistit, jaké příčky jsou nosné (nelze je zbourat) a jaké nenosné (lze je posunout a vyměnit za nové). Základní typy bytových jader jsou celkem 4 a postačují pro základní orientaci. Jejich označení pomocí písmen napovídá, které části je možné měnit. Tvar písmene tedy značí příčky, které se vyzdívají z pórobetonových tvárnic (YTONG). V panelových domech existuje mnoho modifikací těchto základních typů bytových jader. Věříme ale, že na základě níže uvedených typů je možné si představit, jakým způsobem by se mohla rekonstrukce Vašeho bytového jádra ubírat.

Typ H + kk

Tento typ jader je velmi častý ve starších cihlových zástavbách a poměrné zastoupení má i v panelových domech. Na zadní stěně jádra je zavěšená kuchyňská linka a šířka této příčky musí být 100 mm z důvodu zabudování veškerých přívodů vody a odpadního potrubí. Další příčky budou mít dle instalovaného vybavení šířku 75 nebo 50 mm. Vhodným řešením může být posunutí panelové boční příčky, která ačkoliv je z panelu, nebývá nosnou zdí.

1

Typ F + kk

Konstrukce je stejná, jako u typu H. Výjimkou je pouze přední příčka se zárubněmi, která je zděná nebo z panelu. Ve většině případů se nejedná o nosnou příčku a je tedy možno ji modifikovat. Posunout lze rovněž pravou příčku, opět však s ohledem na sousedící místnost, kterou ve většině případů bývá úzká chodba. Na zadní stěně je opět připevněná kuchyňská linka.2

Typ T

Typ tohoto bytového jádra je poměrně omezující. Jádro je s výjimkou přední stěny kompletně zasazeno do panelu a modifikovat ve většině případů lze pouze tuto přední stěnu, na úkor prostoru v chodbě. Často používaným řešením je vzhledem ke struktuře jádra zbourání příčky mezi koupelnou a WC, toto řešení by však měl každý důkladně zvážit. Výhodou jsou nižší náklady na materiál hrubé stavby.

3

Typ E

Velmi často se vyskytuje ve větších panelových bytech, kde jádro sousedí s velkou předsíní ve tvaru čtverce. Vzhledem k tomu, že se u tohoto typu jádra nás limituje pouze jedna panelová stěna, jsou možnosti modifikace poměrně široké. V závislosti na sousedících místnostech lze nenosné příčky libovolně posouvat a využít tak dostupný prostor.

4