Vertikální zahrady mohou být zajímavé pro každého obyvatele, který rád používá nestandardní řešení a nestandardní materiály. Člověk žijící ve městě je neustále obklopen šedými budovami, silnicemi, odpadky a prachem. V této kamenné džungli jsou sice parky a stromy, takže přece jen není člověk tak docela ztracen, ale vertikální zahrady mohou umocnit ráz okolí i ve městě. Pomáhají čistit vzduch a jsou kusem přírody uprostřed šedi velkoměsta. Technologii pro vytváření vertikálních zahrad vytvořil Patrick Blank, přírodovědec z Francie a jak se zdá, jeho nápad se skvěle uchytil.  
GRASEKO

Vertikální zahrady čistí vzduch.

Vertikální zahrady

Vertikální zahradničení je zvláštní věda, o nic méně komplikovaná než tradiční pěstování pokojových rostlin. Právě Patrick Blank došel díky svým dobrodružným cestám k závěru, že několik tisíc rostlin může zakořenit ve skalách a horách, kde je dostatek světla, vlhkosti a minerálů. To ho vedlo k myšlence vytvoření zelených kompozic na stěnách domů. Vertikální terénní úpravy pomohou udělat každý domov jedinečným, přitažlivým a zároveň nevšedním. Kde jsou vertikální zahrady vhodné instalovat Pokud má část příměstské oblasti omezený prostor nebo pokud je v plánu změnit  interiér domu, bytu nebo kanceláře, odborníci na krajinářský design doporučují věnovat pozornost novince moderní květinové dekorace – vertikální zahrady. Tyto zahrady jsou dokonalým ztvárněním obrazu přírody i tam, kde dosud byly jen prázdná místa nebo holé stěny. Jsou ideální nejen pro soukromý sektor, tedy do bytu a do domu, ale také do veřejných budov, hotelů, restaurací, a to neje do interiéru, ale také do exteriéru.

Výhody vertikální zahrady

Mnoho odborníků bere na vědomí dekorativnost a praktičnost vertikálního zahradnictví, která umožňuje:
  • několikrát zvětšit plochu zahradního pozemku nebo krajiny
  • zlepšit vzhled budov, interiérů a příměstských oblastí
  • vybavit útulný prostor pro uspořádání odpočinku ve stínu a chladu
  • zlepšit vnitřní mikroklima
  • chrání budovy před přehřátím, hlukem z ulice, prachem a jinými negativními vlivy na životní prostředí
  • a mají ekologický přínos, protože čistí a zvlhčují vzduch

Jaké jsou možnosti realizace

Uspořádání vertikální zahrady je jedním z módních a populárních trendů v moderním krajinném designu. Takové rostlinné prvky preferují znalci nestandardních řešení, kteří chtějí mít koutek kvetoucí zeleně kompaktní velikosti. Výběr rostlin pro vertikální zahradu se provádí individuálně a záleží na tom, kde a za jakým účelem je instalace takové zahrady naplánována. Jde například o modulární systém, který se skládá z jednodílných oddílů, jenž jsou upevněny na kolejnicích k základně stěny. Uvnitř je zavlažování. Nádoby jsou naplněny živným substrátem, v nichž rostou rostliny. Je třeba poznamenat, že vertikální zahrada není jen nový trend nebo způsob, jak zakrýt ošklivý povrch. Vertikální zahrady plní mnoho užitečných funkcí, například dezinfikují a filtrují vzduch, což je mimořádně důležité pro kancelářské prostory a klimatizované apartmány.