svetlouvod

Světlo je v koupelně přirozenou a zcela nezbytnou záležitostí. Vhodnému osvětlení do koupelny je třeba věnovat zvláštní pozornost, skloubení funkčnosti a estetické stránky není vždy jednoduché. Navíc jsou tu bezpečnostní normy, které instalaci osvětlení určují.

V jasných barvách

Ideální je mít v koupelně zdroj slunečního světla, který je doplňován světlem umělým. Ideální je koupelna realizovaná tak, aby měla okno. Kromě zdroje slunečního světla okno výborně poslouží také pro odvětrání vlhkosti. Koupelna slouží k provádění osobní hygieny, odpočinku a rovněž ke zkrášlování. Prostory koupelny jsou využívány pro každodenní úpravu obličeje, který ve světle musí být jasně viditelný a barevně nezkreslený. Zdroj slunečního světla v koupelně je tedy ideální, pokud jste však odkázání pouze na světlo umělé, máme pro Vás několik cenných rad.

Umělé osvětlenísvetlo1

Zdrojů umělého světla by mělo být více a měly by se překrývat. Základem je hlavní osvětlení, které osvětlí většinu prostoru v koupelně. Hlavní osvětlení je dále doplněno osvětlením prostoru zrcadla a případně dalšími menšími zdroji umělého světla. Umělé světlo v koupelně vždy musí být měkké, teplé a navrhnuté tak aby neoslňovalo. Obecně platí, že koupelny vybavené světlými obklady a světlým nábytkem se osvětlují lépe než koupelny tmavé.

Stropní svítidla

Stropní svítidla patří mezi hlavní zdroj umělého světla v koupelně a nejčastěji bývají umístěna přímo na stropě nebo zapuštěna do stropu. Moderní koupelny velmi často využívají právě do stropu zapuštěných bodových svítidel, které působí elegantním a decentním dojmem. V bytových jádrech s velmi malými koupelnovými prostory, lze jako náhradu stropního svítidla využít světlo nad zrcadlem.

Dekorativní světelné prvky

Proti dodatečným zdrojům teplého světla nelze nic namítat. Pokud jsou dobře zvoleny a nainstalovány, mohou dekorativní světelné prvky dokreslit v koupelně příjemnou atmosféru a navodit příjemnou náladu. Vždy je ale nutné dodržovat, aby dekorativní světla byla neoslňující a měkká, stejně jako zdroj světla ze stropního svítidla a svítidla nad zrcadlem.

Osvětlení dle noremsvetlo2

Umělé osvětlení obytných budov je určeno normou ČSN 73 4301 z roku 2004, upravenou v roce 2012. Z hlediska instalace světel, lze koupelnu rozdělit celkem na 4 zóny s číselnými označením 0-3. Zónou s označením 0 je chápán prostor vany a sprchového koutu, kde je možná instalace elektrických přístrojů určených pouze k tomuto účelu.  Zónou 1 je označen prostor nad vanou a to do výšky 2,25 m, který je určený primárně pro ventilační zařízení z nevodivých hmot nebo pro ohřívače vody. Úsekem s označením 2 je prostor vzdálený od vany 0,6 m, který sahá do výšky 2,25 m. V tomto prostoru je již možno nainstalovat svítidlo, jeho spodní okraj však může být umístěn ve výšce minimálně 1,8 m nad úrovní podlahy.

Se zónou 2 sousedí úsek 3, který je široký 2,3 m a vysoký 2,25 m. Tento prostor není z hlediska umístění osvětlení nijak speciálně vymezen. Konkrétně jsou však vymezena spínací zařízení, ovládací zařízení a zásuvky v běžném provedení s izolačním krytem. Z hlediska dodržení všech bezpečnostních předpisů je vždy vhodné výběr světel, zásuvek i spínačů konzultovat s odborníkem. Na prvním místě by mělo být vždy zajištění bezpečnosti v koupelně či bytovém jádru.