vanauvod

Pokud dáváte přednost koupeli ve vaně před sprchovým koutem, věřte, že nabídka van na trhu je opravdu bohatá a výběr té nejvhodnější vany nemusí být vždy jednoduchý.  Důležité je zhodnotit, kolik prostoru je v koupelně k dispozici, kolik osob bude vanu využívat a rovněž co od vany očekáváme. Pravidlo, že čím větší je vana, tím větší pohodlí nabízí, rozhodně neplatí a vždy je dobré si vanu před nákupem vyzkoušet „na sucho“.

Tvar vany

Při výběru tvaru vany jsme značně limitováni prostorem v koupelně. I do malých koupelen však lze nakoupit různě tvarované vany, které mají nejen moderní vzhled ale rovněž kvalitní provedení pro dokonalý požitek z koupele. Klasickým tvarem vany je obdélník, ale lze zakoupit rovněž vany asymetrické nebo rohové. Zajímavou volbou jsou vany samostatně stojící, důležité je však zmínit, že právě tyto vany jsou nejvíce náročné na prostor.

Akrylátové vany

Nejvyužívanějším materiálem pro výrobu van je již standardně akrylát. Akrylát je v porovnání s ostatními materiály poměrně snadné tvarovat, což je také důvod, proč je většina van v různých tvarech vyrobena právě z akrylátu. Navíc se jedná o materiál, který disponuje kvalitními užitnými vlastnostmi zahrnujícími především jednoduchou údržbu. V porovnání s litinou či ocelí má navíc na omak teplý povrch.

vana1

 

Litinové vany

Litina je materiál typický především pro dlouhou životnost a výborné izolační vlastnosti. V porovnání s vanami z jiných materiálů se teplá voda napuštěná do litinové vany udrží déle a smaltovaný povrch velmi odolá chemickým čisticím prostředkům.

vana2

 

Ocelové vany

Ocelová vana patří mezi levnější variantu a to především z důvodu, že teplá voda v ní příliš dlouho nevydrží a na dotek je vana studená. Smaltovaná ocel má dlouhou životnost, nicméně ocelové vany se již příliš často neinstalují.

vana3

 

Vany z umělého kamene

Umělý kámen je teplý a na dotek příjemný. V porovnání se smaltem neklouže a navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti. Vany z umělého kamene lze velmi snadno tvarovat a lze tedy vybírat s designů klasických rohových van přes vany oválné až ke kruhovým vanám. Tento materiál je specifický především v širokých možnostech barevných provedení. Hlavní nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.

 

Quarylové vany

Quaryl je unikátní litý syntetický materiál, vynikající pevností, pružností a mimořádnými termoizolačními vlastnostmi. Díky výborné tvarovatelnosti nabízí mnoho tvarových provedení v různých designech. Materiál QUARYL se vyznačuje vysokou odolností proti mechanickému namáhání a je odolný proti běžně používaným čisticím prostředkům. Údržba vany vyrobené ze zmíněného materiálu je velmi jednoduchá. Povrch je snadno omyvatelný a vykazuje rovněž protiskluzové vlastnosti. Materiál QUARYL byl poprvé uveden na trhu v roce 2001 a od té doby není z hlediska užitných vlastností ničím překonán.   

vana2