sprchuvod

Sprchové vaničky si v porovnání s vanami získávají stále větší oblibu. Hlavním důvodem je rychlejší hygiena a přibližně o třetinu nižší spotřeba vody a tedy i energie potřebné na její ohřev. Klasické čtvercové vaničky o rozměrech 90×90 cm jsou stále častěji nahrazovány vaničkami s rozměry většími. Velmi populární jsou například obdélníkové vaničky o rozměrech 120 x 80 či 120 x 90cm. 

Možnosti volby tvarů jsou široké

Kromě klasických sprchových vaniček ve tvaru čtverce nebo obdélníku lze volit také z dalších tvarových provedení, kam patří například půlkruh, mnohoúhelník či ovál. Různé jsou také hloubky sprchových vaniček, zajímavou volbou je například hluboká sprchová vanička, která při nedostatku prostoru může dobře posloužit jako náhrada vany.

Sprchové kouty jsou velmi často preferované pro bezbariérový přístup, ale zejména u bytových jader nastává drobná komplikace. Ve většině bytových jader není možno sprchovou vaničku umístit přímo na podlahu, ale je nutné zasadit ji do malého schůdku tak, aby byl dodržen spád pro správný odtok sifonu a mohlo dojít k zaústění do kanalizace.

Materiály sprchových vaniček

sprch1.jpg

Trendem let minulých byly vaničky plechové, které se však nyní už téměř nepoužívají. Nejpoužívanější jsou aktuálně vaničky akrylátové a vaničky z litého mramoru. U akrylátových vaniček je nutné brát zřetel především na kvalitu a nakupovat u ověřených výrobců (akrylátové vaničky nižších cenových kategorií často pruží nebo vržou). Nespornou výhodou akrylátu je možnost jeho přebroušení a zaleštění v případě poškození.

Jako ideální v poměru kvality a ceny se jeví litý mramor, který nepruží ani nevrže. Litý mramor má navíc velmi dlouhou životnost a vanička z toho materiálu je opravitelná. Podobné vlastnosti jako vaničky z litého mramoru mají vaničky keramické. V porovnání s litým mramorem jsou však křehčí a náchylnější k poškození.